Osiem dekad Dowódcy

Podpułkownik pilot mgr inż. Jerzy Sołtys

Urodził się 10 listopada 1943 roku w Nowym Borku.
Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sokołowie Małopolskim.

Jeżdżąc do Sokołowa mijał lotnisko w Jasionce i wówczas zapragnął zostać lotnikiem.

Po maturze trafił do „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Latał na TS-8 Bies a potem Lim-1.

Po ukończeniu szkoły został instruktorem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w 61 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym w Nowym Mieście nad Pilicą.

W 1969 roku brał udział w miesięcznych przygotowaniach do defilady powietrznej nad stolicą, odwołanej z powodu złej pogody.

W 1977 roku pułk został przeniesiony do Białej Podlaskiej.

W 1978 roku został dowódcą eskadry.

W 1979 roku został „Pilotem Roku”.

W 61 pułku latał na:

MiG-15 (S-102), Lim-1,

MiG-15bis (S-104),  Lim-2,

MiG-15UTI (A-102 i A-104), SB Lim-1, SB Lim-2

Lim-5

W 1987 roku wraca do Rzeszowa. Obejmuje dowództwo nad Aeroklubem Rzeszowskim, gdyż wtedy aerokluby były w strukturach Ludowego Wojska Polskiego. Już rok później współorganizuje duże pokazy w Jasionce. Rozpoczyna budowę aktualnej siedziby ARz.

Aeroklubem Rzeszowskim kieruje do 2015 roku.

Szanowny Panie Pułkowniku,

Z okazji 80. urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, niezapomnianych chwil oraz satysfakcji z każdego lotu przez kolejne lata! Niech każdy dzień przynosi Panu spełnienie i piękne momenty.

Aeroklub Rzeszowski